İnstagram Reels Nasıl Kullanılır?

İnstagram Reels özelliği ile birlikte TikTok kullanıcılarını kendi platformu üzerine çekmesini amaçlıyor. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar TikTok’ta paylaşmış olduğu videolarını İnstagram üzerinden’de paylaşmaya başladı. Ancak bu paylaşımlar ne kadar etkileyici oluyor, TikTok bu konuda bitebilir mi ilerleyen zamandaki gelişmeler önem arz ediyor. Peki İnstagram reels nasıl kullanılır, nasıl paylaşım yapabilirim diyen kullanıcılara rehber eşliğinde bu işlemleri gösteriyoruz.

İnstagram Reels Nedir?

Öncelikle İnstagram reels özelliğini bilmeyen kullanıcılar için TikTok benzeri video işlevi diyebiliriz. Kullanıcılar video üzerinde farklı efekt ve kesme işlemlerini kullanarak 15 saniye içerisinde ilginç videolarını paylaşıyorlar. Bu sayede etkileşim alarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyorlar.

İnstagram reels ile sizlerde daha fazla kişiye ulaşabilir ve etkileyici videolar paylaşarak insanlara kendinizi sevdirebilirsiniz. Eğer Reels ile videolar çekerek içerik üreticisi olmak isterseniz aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

İnstagram reels özelliğini kullanabilmeniz için öncelikle kendinizin veya herhangi bir işletmenizin İnstagram hesabı olması yeterlidir. Bu paylaşım İnstagram story özelliği işlevinden çalışmaktadır. Bunun için öncelikle hikaye atar gibi sol üst bölümden veya ekranı sağa kaydırarak hikaye kısmından içerik oluşturma ekranına giriyoruz.

instagram reels efektleri

İnstagram hikaye ekranında sol kısımdaki seçenekler kısmını aşağıya kaydırarak buradan Reels bölümüne geliyoruz. Burada video çekme işlemi başlatabilir, ses seçebilir veya birbirinden farklı efektler kullanarak videonuzu oluşturabiliyorsunuz.

Önerilen Makale: Instagram Video Paylaşma

Burada oluşturacak olduğunuz videoyu daha sonra keserek veya aralarına bir yenisini ekleyerek bir kolaj oluşturabilir veya daha farklı efektler katarak daha eğlenceli bir videoya dönüştürebilmekte mümkün.

İnstagram Reels Efektleri Nelerdir?

İnstagram Reels üzerinden birden fazla efekte yer veriyor çünkü rakibi TikTok bu konuda ondan daha iyi yerlerde. Bu yüzden tıpkı Snapchat’te olduğu gibi rakibinin önüne geçmeyi hedefleyen İnstagram yöneticileri birden fazla özellik ekleyerek kullanıcıları sisteme kayıt ettirmeye çalışıyor.

instagram tiktok benzeri özellik

İnstagram bu durum içerisinde olduğu içinde Reels özelliğine birden fazla efekt ekliyor, işte güncel olan eklentiler şu şekilde;

  • İnstagram Sesler: Buradan birden fazla müzik seçimi yaparak daha farklı ve heyecan verici video haline getirebilirsiniz.
  • İnstagram Orijinal Kullanıcı Sesi: Burada ise kendi sesinizi uygulayarak veya keserek işlem yapabilirsiniz.
  • Zamanlayıcı: Buradan zamanlama ile kameranızı bir yere bırakarak video çekimi sağlayabilirsiniz.
  • Arttırılmış Gerçeklik Efektleri: Buradan farklı efektlere ulaşmanız mümkün oluyor.
  • İnstagram Hız Bölümü: Bu bölümden video hızınızı ayarlayabiliyorsunuz.
  • Reels Hizalama: Video geçişlerini belli etmemek amacıyla ayarlayabileceğiniz hizalama işlemi.

İnstagram Reels Nasıl Paylaşılır?

İnstagram Reels paylaşımı için yukarıdaki adımları kendinize göre ayarlama işlemi yaptıysanız normal hikaye paylaşımı gibi ilerleme sağlayarak paylaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak paylaşım yaptığınızda hesabınız gizli ise yalnızca kendi takipçilerinize paylaşım yapmış olursunuz. Reels paylaşımının herkese görünür olmasını istiyorsanız bunun için hesabınızı gizlilikten çıkararak herkese açık olarak ayarlamalısınız.

İnstagram reels özelliği hakkında öğrenmek istediğiniz veya sormak istediğiniz soruları bizlere aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yap