WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi

WhatsApp dünya’nın en çok kullanılan mesajlaşma ağlarından en üst sırada geleni, dünya çapında 1 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan whatsApp hız kesmeden yeniliklerine ve güncellemelerine devam ediyor. Yakın zamanda sosyal medya’da iyice yayınlan bir özellik haline gelen WhatsApp’ta ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gitmesi işlemi hakkında bugün sizlere kullanımı ve detaylarını anlatacağız.

WhasApp Ekran Görüntüsü Bildirimi GeliyorWhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Nedir?

WhatsApp ekran görüntüsü bildirimi tıpkı ilk olarak Snapchat’te karşımıza çıkan bir olay diyebiliriz. Snapchat kullananlar bilirler ki başka bir kişiye mesaj attığımız alanda veya herhangi bir snapte ekran görüntüsü aldığımızda karşı tarafa bu kişi ekran görüntüsü aldı şeklinde bildirim gidiyordu.

Yani uygulama içerisinde bu gözüküyordu. Şimdi bu işlemin WhatsApp tarafından’da aynı şekilde kullanımı var, herhangi bir normal arkadaşınızla sohbet ederken veya bir grup konuşmasında sohbet ederken ekranda screenshot yani ekran görüntüsü alırsanız karşı tarafa bildirim giderek, bu kişi ekran görüntüsü aldı demesidir.

WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Avantajları ve Dezavantajları

WhatsApp’ta ekran görüntüsü bildirimi çıkmasıyla birlikte bu özelliğin avantajları ve dezavantajları’da beraberinde geliyor. Öncelikle sık sık ekran görüntüsü alan bir kişi bu durumdan pek hoş olamayabilir. Mesela arkadaşınız adres attı ve bunu yazmak yerine direk ekran görüntüsü alarak kaydedebilirsiniz, ve arkadaşınız aa bu ekran almış adresim var artık der, bundan kaçamazsınız. Ayrıca sevgiliniz size kalp gönderdi ve bu sırada ekran görüntüsü aldınız, bu işlem karşınızdakini mutlu edeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Lakin bir arkadaşınıza mesajları değiştirerek trolleme işlemi yapacaksınız bu işlem öncesi ekran görüntüsü sizin bu işlemi yapmanızı engelleyebilir. Veya tanımadığınız birinin yazışmasını ekran görüntüsü aldığınızda olaylar başlayabilir.

WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Profil Fotoğrafında’da Geçerli Mi?

WhatsApp’ta ekran görüntüsü alınca karşı tarafa bildirim gitmesi olayı mesajlar için geçerli olduğunu biliyoruz lakin bu işlem profil fotoğrafları için geçerli mi bu konu hakkında henüz WhatsApp cephesinden bir haber gelmiş değil, lakin haber geldiğinde sizinle hemen paylaşacağımız dan şüpheniz olmasın.

whatsapp ekran goruntusu tweetWhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Nasıl Kullanılır?

WhatsApp’ta ekran görüntüsü bildirimi özelliğini kullanabilmek için öncelikle son sürüm WhatsApp uygulamasını kullanmanız gerekiyor, daha sonra uygulamayı açarak ekran görüntüsü almak istediğimiz kişi veya grubu buluyoruz, bulduktan sonra sohbet penceresine girerek hangi mesaj’da ekran görüntüsü alacak ise o alanda telefonumuzun ses kısma ve power tuşuna birlikte basarak ekran görüntüsünü alıyoruz, tam bu tuşlara basıldıktan sonra ve ekran görüntüsü telefonumuza kaydedildikten sonra karşı tarafa sohbet penceresi üzerinden bildirim giderek, şu kişi ekran görüntüsü aldı diyerek karşı tarafa bildirim vermekte.

WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Nasıl Kapatılır?

WhatApp’ta ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gittiğinden dolayı bu özelliği kapatmak isteyen birçok kullanıcı ile karşılaşabilirsiniz, lakin şuanda bu işlemi orjinal uygulama ile yapmak mümkün değil, 3. parti uygulamalar ile bu işlemi yapabilirsiniz ancak güvenliğinizden dolayı bu uygulamaları tavsiye etmiyoruz.

WhasApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Kapatma

WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimi Gözükmüyor?

WhatsApp’ta karşı taraf ekran görüntüsü alıyor ve bundan eminsiniz lakin bu ekran görüntüsü bildirimi size ulaşmıyorsa yapmanız gereken çözüm şu şekilde;
WhasApp Ekran Görüntüsü
Öncelikle whatsapp uygulamasını kapatın, ayarlar’dan uygulamalar bölümüne girerek whatsapp uygulamasını bulun, tıklayın ve içerisinde çıkan depolama bölümüne girin, bu alanda önbelleği sil butonu yer almaktadur, ona tıklayın ve whatsapp uygulamanızı tekrar açın. Bu işlemi yaptığınızda sorun düzelmiş olacaktır lakin sorun hala devam ediyor ise uygulamayı silin ve son güncel versiyonu’nu google play veya apple store üzerinden indirebilirsiniz.

Ayrıca WhatsApp’ta Gönderilen Mesajı Geri Çekmek adlı konu başlığımızdan’da whatsapp’ta karşı tarafa mesaj iletilmeden silme işlemini öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Artık kim whatsapp ta ekran görüntüsü almış görebiliyorum, teşekkürler

    • Bende görüyorum ve bu sayede çok iyi işler yapacağım gibi duruyor teşekkürler 😀

    • İşinize yaradıysa ne mutlu bizlere. 🙂 🙂

  2. Ekran görüntüsü alınca bildirim gidiyor mu özcan?

    • Gidiyormuş ama sadece belli kişilerde aktif sanırım bu özellik

  3. Bu yazı ne zaman yazıldı. Wp de böyle bir şey yok ekran goruntusu alındığında bildirim nereden gidecek?

Yorumlar kapalı.