Instagram’da Fake Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Instagram her geçen gün yeni bir özelliğe kavuşuyor. Kullanıcılarından gelen şikâyetlere ve güvenlik konusuna önem vererek fake hesaplar için harekete geçti. Gizli takip etme, dolandırıcılık, hile yapma ve birçok değişik sebeplerle fake hesaplar açılabiliyor, bu hesaplarda gerçek dışı bilgilerle karşı tarafı küçük düşüren paylaşım yapılabiliyor. Instagram’da fake hesaplar nasıl kapatılır? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Instagram’da sizin adınız ya da kurumunuzun adı ile fake hesap açılmışsa, bu durumu bildirmek ve hesabın kapanması için şikâyet edeceğiniz bir sayfa mevcuttur. Direkt sahte hesapta bulunan şikâyet et butonunu kullanarak hesabı bildirebileceğiniz gibi, Instagram’da bulunan şikâyet sayfaları aracılığı ile de işlem yapabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Fake Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir kişi Instagram’da sizin isminizi, bilgilerinizi ya da resimlerinizi kullanmışsa, bu hesabı “taklit hesap formunu” doldurup şikâyette bulunabilirsiniz. Şayet bu fake hesap sizin resim ve videolarınızla ilgili paylaşım yapıyorsa, İnstagram 24 saat içinde bu fake hesabı kalıcı olmak kaydıyla kapatacaktır.Instagram'da Fake Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Instagram Fake Hesap Bildirim Formu İle Şikayet Nasıl Yapılır?

İlk olarak Instagram üzerinden sizin ya da kurumunuzun adına açılan fake hesabı şikayet edebilmek için sahte hesap bildirim formuna tıklayarak açılmış olan sayfadan şu seçenekler ile işlem yapabilirsiniz.

  • Birisi kuruluşum ya da işletmem adına fake hesap açmış
  • Biri beni ya da arkadaşım adına fake hesap açmış
  • Biri benim temsil ettiğim biri adına fake hesap açmış

Bunlar seçeneklerden birisi için ”gönder” butonuna tıklayarak şikâyet edebilirsiniz.

Önerilen Makale: Instagram’da Kimse Beni Bulamasın

Fake Hesabı Sahte Hesap Aracılığı İle Nasıl Şikayet Edebilirim?

İsterseniz fake hesabın profiline girerek şikayet et butonuna tıklayıp hesabın Fake bir hesap olduğunu Instagram’a bildirebilirsiniz. Bunun için şikayet et linkine tıklayarak açılan ekranda ”uygunsuz” seçeneğine tıklayın. Ardından ”hesabı şikayet et butonuna tıklayarak, profilinizin bir başkası tarafından taklit edildiğini gösteren butona tıklayın. Sonraki ekranda ise size uygun olan seçeneğe tıklayarak formu gönderebilirsiniz. Bildiriminiz değerlendirmeye alınmak için Instagram’a iletilecektir. İletinin sonucu neticesinde fake hesap kalıcı olmak kaydıyla kapatılır.

Yorum Yap