Instagram Hikaye Çözünürlüğü

Instagram hikaye boyutu kaça kaç olmalı diye soranlar her geçen gün artıyor, çünkü bazen bilgisayarda ayarlanan resim veya videolar tam ekran olarak paylaşılmıyor ve bu işlemde bazı kullanıcıların canını iyice sıkmış durumda. Bunun için sizlere Instagram hikaye çözünürlüğü hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

Instagram Hikaye Kaça Kaç Olmalı?

Instagram Hikaye Kaça Kaç Olmalı?

Instagram’da paylaşacak olduğunuz bir görseli eğer ki boyutlarına uygun bir şekilde ayarlamaz iseniz bu görselin gereğinden büyük ya da gereğinden küçük olmasına sebep olabilir, bu nedenle büyük fotoğraf veya videolarda yandan ve üstten kesme gerçekleşecektir, eğer fotoğraf veya videonuz küçük ise bu’da tam ekran yapılmak için yakınlaşacak ve çözünürlük düşük bir şekilde yayınlanacaktır. Bu gibi sorunları yaşamak istemiyorsak Instagram hikaye çözünürlüğüne dikkat etmemiz gerekmektedir.

Peki ben bu hikayeme görsel atıcam boyutunu ne yapmalıyım diyorsanız size en stabil çözünürlük olarak 9:16 ‘yı tavsiye ediyoruz, peki 9:16 yapabilmek için kaç piksel gerekiyor diyorsanız ekranınızın dikey kısmı olarak 1080 x 1920 olan tüm çözünürlükler uygundur. Ayrıca bu çözünürlüklere hitaben orantılı olarak gerçekleşen büyüme veya küçülme durumları’da sizin hikayenizde bozulmadan görüntülenmesine olanak sağlayacaktır. Ancak fotoğraf veya videonuzun net bir şekilde Full HD çıkmasını istiyorsanız bu değerleri 1080 x 1920 olarak tutmanız ya da bu oranların üstü bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Kaç Olmalı?

Instagram’da hikaye çözünürlüğünün en az 1080 x 1920 olmasındaki sebep günümüzdeki telefonların ekranları genel olarak 5.5 Inch şeklinde olmalıdır, bu sebepten dolayı ortalama çözünürlüğün bu şekilde olması tüm telefonlarda sizin paylaşmış olduğunuz hikayenin net görünmesine olanak sağlayacaktır.

Eğer bu oranı aşağıya çekmeyi düşünüyorsanız bu sizin fotoğrafınızın net olmayışına ayrıca görüntünün daha yakınlaştırılmış bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkacağını unutmayınız.

Bu konu hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olmak ve sorunsuz bir şekilde hikaye paylaşmak istiyorsanız sizi daha önce paylaşmış olduğumuz Instagram hikayesinin boyutu nasıl olmalı sorusuna cevap verdiğimiz konumuzu incelemenizi isteriz: Instagram Hikaye Boyutu Nedir?

Yorum Yap