Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Teknoloji hayatımıza birçok yenilik ve kolaylık getirdi. Bu kesinlikle yadsınamaz bir gerçek. Fakat bu avantajlar ile birlikte de birçok rahatsız edici olay da hayatımıza girdi. Bir zamanlar çok popüler olan telefon sapıklığı şimdi yasal sorumluluk gibi sebeplerle o kadar fazla değil. Fakat yine de arayıp rahatsız eden bazı kronik sapıklar mevcuttur.

Numara Nasıl Engellenir?

Üstelik operatörlerin verdiği gizli numaradan çağrı kabul etmeme sorununa karşın kendi numaralarını kullanarak da arayabiliyorlar. Sadece çağrı ile değil aynı zamanda mesajla da taciz edilme çok sık gerçekleşiyor. İşte bu gibi durumlarda numara engelleme çare olarak gelebiliyor. Bazı telefonlar bu hizmeti bize direkt olarak sunabildiği gibi bazı telefonlarda bu işlem için bir 3. Parti uygulama indirmek gerekebiliyor.

İncelenebilir Bağlantı: iPhone 150 MB Sınırı Kaldırma

Android Numara Nasıl Engellenir

Android telefonların çoğunda bu hizmet mevcuttur. Bunun için çağrı geçmişinize girip ilgili numarayı bulmalısınız. Ardından açılan ekranda çağrı ayrıntıları sekmesine girmelisiniz. Ve yeni açılan sayfada direkt olarak numarayı engelle seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra bu numaradan bir daha size karşı bir arama veya mesaj yapılamayacaktır. Bu genel olarak bu şekilde olsa da bazı telefon üreticileri için farklı olabilir fakat genel olarak bu şekildedir.

iOS Numara nasıl engellenir

Mümkün olduğunca telefonunuzdaki sekmeyi kullanmaya çalışın çünkü bazen 3.parti uygulamalar güvenilir olmayabiliyor. Sizin numaranız ve rehberinizdeki kişisel bilgileri tabiri caizse çalabiliyor. iPhone’larda engellemeye bakıldığında pek bir fark olmadığı görülüyor. Yine son aramalar bölümüne gelip numaranın sağ tarafındaki İ yani bilgi(information) seçeneğine tıklayarak çağrı detayına gelmelisiniz. Daha sonra alt kısımda bu arayanı engelle seçeneği görünür olacaktır. Ya da aynı işlemi ayarlardan telefon sekmesine girip. Engellenenler listesini açıp yeni ekle seçeneği ile de yapabilirsiniz. Tercihinize kalmış.

Numara Engelleme 2024

Windows Phone kullanan telefonlarda da aynı özellik mevcuttur. Bunun için telefonda ayarlar bölümüne gidilmeli ve orada Arama+SMS Filtreleme sekmesi üzerinden engellenen numaralar seçeneği ile engelleme yapabilirsiniz.

Neredeyse her akıllı telefonda bu özellik vardır. Mümkün olduğunca 3. Parti uygulamalara izin vermeyin. Son çıkan olayların ardından da görüldüğü üzere kötü niyetli bazı yazılımcılar bilgilerimizi pazarlayabiliyor ve izin dışı kullanabiliyor.

Yorum Yap