Facebook Hikaye Nasıl Gönderilir?

Facebook’a eklenen bir özellik olan ilk olarak snapchat uygulamasında gördüğümüz alanın daha sonra instagram tarafından çalınması ile çokça söz etmiştik, aynı özellik şimdide facebook üzerinden biraz konuşmalara yol açacak diyebiliriz. Kısa süre önce instagram üzerinde kullanıma açılan ve az zamanda günlük yaklaşık 150 milyon kişinin kullandığı özelliği Mark Zuckerberg tarafından beta testleriyle birlikte başladığı süreçte denedi ve iyi izlenimler aldı şimdi aynı olayı facebook üzerinde’de görüyoruz. Peki bu işlem facebook üzerinde nasıl çalışır, nasıl paylaşım yapılır, gelin hep birlikte bakalım;

facebook hikaye nasil gonderilir

Facebook Hikaye Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook hikaye özelliği ilk olarak uygulamalı bir şekilde Snapchat’in eseriydi, lakin 5 ay gibi bir süre öncesi İnstagram yani Facebook ekibi bu uygulamadaki kullanıcı sayısının yüksek olduğu nedeniyle önce uygulamayı satın almak istediler, Snapchat tarafından gelen cevap ise “red” olarak geldi. Hal böyle olunca Facebook ekibi bu uygulamaya benzer bir uygulama yapmak yerine hali hazırda var olan İnstagram ve Facebook uygulamalarına bu özelliği entegre etmeye başladılar, neredeyse tüm özellikleri birebir olan benzer bir şekilde “hikayem” adıyla bu özelliği duyurdu. İlk günlerde gelen bu tepki günler geçtikçe azaldı ve neredeyse şuanda konuşulmaz duruma geldi. Hatta laf yapan kullanıcılar bile Facebook’un bu özelliği entegre etmesinden sonra Snapchat uygulamasını silerek Facebook veya İnstagram uygulamasından paylaşıma geçti. Gelin bu uygulamalarda paylaşım nasıl yapılır hep birlikte bakalım.

Facebook Hikaye Paylaş

Facebook Hikaye Nasıl Paylaşım Düzenlerim

Facebook üzerinden hikaye özelliği kullanmak için öncelikle facebook uygulamasına giriş yapmanız gerekmekte. Uygulama giriş yaptığınızda hemen karşınıza (arama bölümünün altında) arkadaşlarınızın paylaştığı hikayelerin görüneceği bir ana sayfa çıkıyor. Burada arkadaşlarınız ne paylaşmış görebiliyorsunuz, o bölümü parmağınız ile yana kaydırdığınızda ise diğer hikaye paylaşan veya izlediğiniz hikayeleri görebilmeniz mümkün.

Facebook’ta hikaye paylaşmak için ise ekranın sol kenar tarafından tutup parmağınızı sağ doğru kaydırdığınızda açılacak veya yukarıda yer alan “Your Story” yani Senin hikayen bölümüne tıklayarak’ta hikaye paylaşma ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda aynı Snapchat’te açılış ekranı gibi veya İnstagram’da hikaye paylaşım alanında olduğu gibi hikayenizi çekip düzenlemeler veya filtreler ekleyerek paylaşımınızı yani hikayenizi herkese gönderebiliyorsunuz.

Facebook Hikaye Ekleme

Facebook Hikayeleri İpuçları

Bildiğiniz üzere daha yeni yeni tadını tuzunu aldığımız özellikten sizlere birkaç ipucu vermek isterim.

Öncelikle attığınız hikayeler en fazla “60 saniye” olabiliyor.

Başka birinin hikayesinden ekran görüntüsü aldığınızda karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Bir önceki hikaye’yi izlemek için ekranın soluna yakın bir şekilde parmağınızı sağa çekin.

Bir sonraki kişinin hikayesini izleme için ise tam tersini uygulayın. (Parmağınızı sağ’dan sola çekin.)

Aynı kişinin birden fazla hikayesi var ise tek tıklama ile bir sonraki hikayesine geçebilirsiniz.

Facebook hikayeler filtreleri için parmağınızı resim çekerken aşağı yukarı oynatarak yapabilirsiniz.

Bir kişinin hikayesine mesaj atmak için sol altta bulunan cevapla butonuna tıklayabilirsiniz.

Hikayeler bir gün süreyle Facebook’ta durmaktadır, daha sonra silinir.

İzleyemediğiniz hikayeler için 1 gün geçtiyse maalesef izlemeniz mümkün değildir.

İzlediğiniz bir hikayeyi tekrardan izleyebilirsiniz.

Hikaye izlediğinizde karşı taraf kimler izlediğini görebilmektedir.

Hikayenizi isterseniz 1 gün dolmadan silebilirsiniz.

Hikayenizi sadece birkaç istediğiniz arkadaşa veya herkese gönderebilirsiniz.

Facebook Hikayeler

Facebook Hikayeleri Devre Dışı Bırakma

Henüz yeni eklenen Facebook Hikayeler kısmını devredışı bırakmak veya mobil hücresel veriyi çok harcıyor diye bakmama isteğiniz oluyor olabilir lakin bu özelliği devredışı bırakmak şuanda mümkün değil, ilerleyen zamanlarda böyle bir güncelleme gelirse size facebook sayfamızdan ve bu metinden düzenleme yaparak bildirebiliriz, takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca facebook hikayelerinin tanıtımını kısa bir özet halinde aşağıda yer alan video’dan da izleyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte sitemizde yer alan facebook kategorisindeki Facebook Sayfa Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? isimli konumuza’da bakmadan geçmeyin deriz.

Yorum Yap