Instagram’da Hashtag Kullanımı Ne İşe Yarar?

Instagram özünde sadece resim paylaşmaya ve aynı payda, ortak paylaşımlar altında paylaşımları görebilmeyi hedefleyen bir uygulamadır. Bu sayede kullanıcılar resimlerini başkalarına ulaştırırken, başkalarının resimlerine de kolaylıkla ulaşabilirler. Ek olarak güvenlik açığı olmaması adına gizlilik ayarları menüsünden resimlerinizi kimlerin görebileceğini seçmeniz mümkündür. Instagram üzerinden ortak paylaşımların görülebilmesini kolaylaştırmak için hashtag adı verilen bir pratik yol oluşturulmuştur. Kısa ve ortak aramalarda çıkacak şekilde paylaşımların altında vurgulanan kelimeler ile aynı veya benzer etiketli paylaşımlar ortak havuzda görülebilmektedir. Instagram hashtag kullanımı ne işe yarar? diye merak edenler için kullanımı ve dikkat edilmesi gereken yönlerini bilmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Instagram’da Hashtag Neden Kullanılır?

Instagram uygulamasında hashtag kullanımı sizin paylaşımlarınızın daha etkili ve vurgulu şekilde dağıtımına, aramalarda bulunmasına ve daha çok kitleye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Resimlerin altına yazılan hashtag’ler uygulama içinde arandığında pratik şekilde sonuçlar ekrana gelmektedir. Özellikle işletme hesabı kullanan ve ticari olarak var olmaya çalışan kurumların bu sayede pazarlama ve satış alanında daha fazla takipçiye ulaştığı bilinmektedir. Takipçileri fazla olan kişilerin yaptığı ücret karşılığı paylaşımlar ve hashtagler sayesinde de aynı başarı yakalanabilmektedir.instagramda hashtag kullanimi ne ise yarar

Hashtag Sayısı Önemli Midir?

Bir resim paylaşılacağında altına hashtag kullanımında bulunma zorunluluğu yoktur. Kullanılmak istendiğinde ise mantıklı ve öneriler dikkate alınarak gerçekleştirildiğinde işe yaraması daha kolay olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk önerilerden bir tanesi hashtag sayısıdır. Paylaşımda bulunulan tek resmin altına onlarca etiket eklemek strateji olarak yanlıştır. Çünkü etiket sayısı arttıkça aramalarda çıkma şansı o kadar düşmektedir. Sıklıkla ilgilendiğiniz ve ana teması olduğunu düşündüğünüz bir kaç kelimeyi kullanmak resimlerinizin daha çok kişi tarafından takip edilmesine olanak sağlar.

Hashtag İçerik İle Alakalı Olmalı Mıdır?

İkinci olarak ise kullanılan hashtaglerin konu ile olan alakasıdır. Resim veya içerik ile alakası olmadığı halde sırf popüler olan etiketleri kullanmak kullanıcıların sizi olumsuz değerlendirmesine neden olabilir. Portakal etiketinin altından elma içerikli bir paylaşımın çıkması olarak bu durum açıklanabilir. O yüzden dikkat gerektiren hususlara uygun paylaşımların başarılı olacağı unutulmamalıdır.
Instagram Hesabı Gizliye Alamıyorum / Sorun konusunu merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap