eSIM Türkiye’ye Geliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisi ile ilgili yeni açıklamalarda bulunarak kısa sürede vatanımızda eSIM teknolojisinin kullanıma gireceğini deklare etti.

BTK eSIM açıklaması

Daha önceki senenin Nisan ayında eSIM teknolojisi ile ilgili ilk fiziki adımların atıldığını belirten Sayan, bugün Twitter ile birlikte yeni bir izahat yaparak Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alındığını ve bu teknolojiyi yerli ve ulusal imkanlarla üreten 4 ülkeden birinin Türkiye bulunduğunu deklare etti.

e sim teknolojisi

eSIM ile yaşamımıza girecek değişimler iki ana gruba ayrılıyor. Bunlardan ilki olarak bağlı cihazlar; M2M/IoT cihazlara erişim kolaylaşacak. Üretim, lojistik, dağıtım, yığın tutma ve benzeri süreçler sadeleşecek. Ek olarak yoğun rutubet, titreşim, darbe yada vakit içinde deformasyon şeklinde fiziki hasarlar eSIM teknolojisi ile rafa kalkacak.

İkinci ana hizmet olan tüketici cihazlarında ise kişilerin fiziki SIM kartındaki sınırı ortadan kaldıracak. Bu teknoloji ile kullananların bayilerden yada posta kanalıyla fiziki SIM kart temin etmesi yerine, uzaktan abonelik ya da profil yükleme yardımıyla aktivasyon yapılabilecek. Ek olarak cihaza uygun SIM farklılığı problemi da ortadan kalkacak.

Kısa sürede eSIM uygulama örneklerini bir fazlaca alanda ve sektörde görmeye başlayacağımızı belirten Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK’nın buradaki teknoloji için lüzumlu düzenlemeleri gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap