Amerika’da Saat Kaç?

Amerika’da uygulanan saat düzenlemesi ve saat farkı, ABD hangi saat diliminde, Amerika’da saat kaç gibi sorular saat dilimi hesaplama yöntemleri ile bulunuyor. Amerika’nın Dünya üzerinde büyük bir yüz ölçümü bulunmasından dolayı saat hesaplaması yapıldığı durumlarda bölgenin içinde bulunmuş olduğu saat dilimine göre saat farkı hesaplaması yapılır.

Amerika’da güncel olarak saat bilgisine dair detaylar yazımızın devamında bulunan saat sayacından ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Amerika’da uygulanan saat farkı düzeni hakkında merak edilenleri de öğrenebilirsiniz.

Amerika ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki saat farkı ABD saat dilimlerine göre 13 saat ile 8 saat arasında farklılık göstermektedir. Saat dilimleri ABD’nin farklı bölgelerinde farklı olmasından dolayı toplamda 6 farklı saat dilimi uygulaması bulunmaktadır. Bu saat her biri ABD’nin belirli bölgelerinde kullanılmaya devam ediyor.

ABD’de uygulanan saat uygulamaları ile Türkiye’de kullanılan saat uygulaması arasındaki farkı öğrenebilmek için ABD’nin hangi bölgesinden saat farkı sorguladığını bilmeniz gerekiyor. Amerika’nın merkezi ve başkentinin olduğu bölgede uygulanan saat uygulamasına göre Türkiye, Amerika’ya göre 9 saat daha ileridedir.

Amerika’da Eyaletler Arasındaki Uygulanan Saat Farkı

Amerika’da eyaletler arası uygulanan saat farkı, eyaletlerin bulunduğu konumlara göre farklılık göstermektedir. Amerika genelinde ise 6 farklı zaman uygulaması bulunuyor. Eyaletlerin birbirine göre olan konumları ve aralarındaki uzaklıkları aralarında ki zaman farkı ile bir sonraki güne önce ya da sonra başlama durumunu belirleyen bir faktördür.

Amerika’da Saat 18 İken Türkiye’de Saat Kaç Olur?

Amerika’da saatler 18’i gösterdiğinde Türkiye’de saat 02.00 civarında olmaktadır. Her iki ülke arasında yaklaşık olarak saat farkı 13 saat ile 8 saat arasında eyaletlere göre farklılık göstermektedir.

Amerika yüz ölçümü olarak büyük bir bölgeye sahip olmasından dolayı saat hesaplamaları da Amerika’nın bölgelerine göre farklılık gösteriyor. Bundan dolayı tam anlamı ile konum bilgisiyle birlikte yapılan saat tahminleri çok daha isabetli olur.

Amerika Hangi Zaman Dilimini Kullanıyor?

amerika zaman dilimleri
amerika zaman dilimleri

Amerika, yüz ölçümü bakımından büyük olmasından dolayı birden fazla saat dilimi kullanan bir ülkedir. Genel olarak bilinen ABD merkez zaman dilimi ise GMT-6 olarak belirlenmiştir. GMT-6 saat dilimi ise Türkiye’den 9 saat geride olarak güne başlamaktadır.

6 farklı zaman uygulaması kullanan ABD’de bulunduğunuz eyalete göre farklı bir saat uygulaması bulunmasından dolayı konuma göre saat farklılık göstermektedir. ABD’de uygulanan zaman dilimleri; Doğu, Merkez, Mountain, Pasifik, Alaska ve Hawaii saatleri olmak üzere 6 adettir. Her bir zaman dilimi ve saat uygulaması ise aşağıdaki gibidir;

Hawai zaman dilimi; GMT-10 (Türkiye’ye göre 13 saat geride güne başlamaktadır.)

Alaska zaman dilimi; GMT-9 (Türkiye’ye göre 12 saat geride güne başlamaktadır.)

Pasifik zaman dilimi; GMT-8 (Türkiye’ye göre 11 saat geride güne başlamaktadır.)

Mountain zaman dilimi; GMT-7 (Türkiye’ye göre 10 saat geride güne başlamaktadır.)

Merkez zaman dilimi; GMT-6 (Türkiye’ye göre 9 saat geride güne başlamaktadır.)

Doğu zaman dilimi; GMT-5 (Türkiye’ye göre 8 saat geride güne başlamaktadır.)

İlginizi Çekebilir: Market Çalışma Saatleri 2024

Washington’da Saat Kaç?

Washington’da uygulanan saat dilimine göre Türkiye’ye göre 7 saat geridedir. Amerika’da birden fazla zaman uygulaması kullanılıyor. Washington’da uygulanan saat uygulamasına göre günü Türkiye’ye göre 7 saat geriden yaşıyorlar. Washington’da saatin tam olarak kaç olduğunu öğrenmek için Türkiye’de ki saatten 7 saat geriye alarak bulabilirsiniz.

New York’ta Saat Kaç?

New York, Kuzey Amerika Doğu Yaz Saati uygulaması kapsamında bulunuyor. GMT-4 zaman dilimi içerisinde bulunan New York’ta saat Türkiye’ye göre 7 saat geridedir. Türkiye’de saat 18.00 olduğunda, New York’ta saat 12.00 olacaktır.

Yorum Yap